Rīgas Meža cirvji

Rīgas pilsēta ir viens no lielākajiem mežu īpašniekiem Latvijā. Bez mežu apsaimniekošanas, Rīgas Mežam ir arī funkcija rūpēties par Rīgas parkiem un apstādījumiem.

Rīgas Meži nevis apsaimnieko mežus, bet “spēlē” biznesu kā ziņo Valsts Kontroles veiktā revīzija. Tā vietā, lai pašvaldība pēc iespējas efektīvāk apsaimniekotu savu teritoriju, visdrīzāk, iepērkot ārpakalpojumus no tirgus spēlētājiem un tā veicinot uzņēmējdarbību, tā nodarbina 370 cilvēkus un mēģina it kā gūt peļņu. Jāteic nesekmīgi.

Visiem ir skaidrs, ka pašvaldības funkcija nav komercdarbība, tad kāda velna pēc pašvaldībai ir vajadzīga sava kokzāģētava? Kā paši saka, lai gūtu peļņu.

Taču Rīgas Meži, spēlējot biznesā, nodara skādi rīdziniekiem.

Tā vietā, lai tiešām radītu lielākus ieņēmumus no it kā pievienotās vērtības – apstrādes, Valsts Kontrole atklāj, ka ir radīti 3 mill EUR negūta peļņa. Ko tas nozīmē? Tas, ka RM ir tik neefektīvi, lasiet dārgi un lēni, ka būtu izdevīgāk bijis pārdot nocirsto koksni tirgū nevis laist gaterī.

Zāģis nāk aizvien tuvāk mūsu plaušām.

Ja Rīgas Mežiem ir sava kokzāģētava, tad vajag to piepildīt ar gaļu. Tā vietā, lai izretinātu, tiek izcirsts Biķernieku mežs. Zāģis ir arī jau aktīvi darbojies gar Pierīgas pašvaldībām, un nav teikts, ka tas neiekodīsies Mežaparkā. Koki ir pilsētas plaušas. Zāģis kombinācijā ar piesārņojumu ietekmēs mūsu visu veselību.

Šim visam klāt, RM pieprasa dotāciju pilsētai par parku apsaimniekošanu, 2018. gadā Rīga dotēs RM ar 2 mill EUR. Kapēc RM nespēj šo funkciju apmaksāt no iegūtas peļņas? Šie 2 miljoni varētu būt izlietoti lietderīgāk – piemēram savedot kārtībā iekšpagalmus.

Vēl, manuprāt, “interesanta” biznesa izmaksu pozīcija ir RM juridiskās konsultācijas, kuras Rīgas Meži iepērk no bijušā darbinieka. RM noslēgusi līgumu uz 24 mēneši ar ikmēneša maksu 16 000 eur (paredzot termiņa pagarināšanu līdz kopējās līgumcenas 749 999,99 euro sasniegšanai). Ja pieņemam, ka jurista likme ir 100 eur stundā, tas nozīmē, ka RM iepērk 160 stundas. Vienu jurista slodzi par 16 000 eur. Nav slikta alga, ne?

Nevar savādāk šo raksturot, kā vīri ar mūsu resursiem (naudu un mežu) spēlē biznesu, bet neveiksmīgi. Zāģis nāk aizvien tuvāk mums visiem, un tas nozīmē, ka veselai paaudzei tiks nozagts mežs un mums visiem tīrāks gaiss.

Valsts Kontroles ziņojums par Rīgas Mežiem:
http://www.lrvk.gov.lv/rigas-mezu-darbiba-kokrupnieciba-samazina-finansejumu-tiesajiem-uzdevumiem/

Komentēšana nav pieejama.

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: