Kā uzlabot darba apstākļus pašvaldības dārziņos?!

Šonedēļ viesojos trīs Rīgas pašvaldības pirmsskolās – divās Pārdaugavā un Centrā. Visur satiku enerģiskas un atvērtas direktores, kas pastāstīja par ikdienas galvenajiem izaicinājumiem. Apkopoju 10 galvenās atziņas:

1) Atalgojums gan pedagogiem, gan pedagogu palīgiem (auklītēm) un citiem saimnieciskajiem darbiniekiem ir akūti zems. Ja valstī vidējā alga ir 1100 EUR, tad pedagogs saņem 760 eur, bet auklīte vien 460 pirms nodokļu nomaksas. Atalgojuma palielināšana ir pirmais jautājums, kas jārisina!

2) Lai pilnvērtīgi varētu strādāt ar visiem bērniem latviešu valodā un sagatavot tos skolas gaitām, ir vajadzīgi jauni darbinieki, savukārt ar šādu atalgojumu ir sarežģīti piesaistīt jaunus cilvēkus. Būtu jāveido komplekss risinājums, lai palīdzētu piesaistīt jaunus darbiniekus.

3) Rindas – esošais IT risinājums ir nepārskatāms ne tikai vecākiem, bet arī direktoriem. Direktores neredz, kāda vecuma bērni stāv rindā, viņas redz vien rindas garumu. Tas sarežģī grupiņu plānošanas procesu. Mūsdienīgs IT risinājums un lieta atrisināta!

4) Brīvie līdzekļi uz vienu dārziņu ir 6000 eur/ gadā (200 bērni), pa kuru ir jāspēj nodrošināt gan tīrīšanas līdzekļi, tualetes papīrs, veikt nepieciešamos kosmētiskos remontus etc. Šie līdzekļi nav pietiekoši.

5) Mācību līdzekļi, kas paredzēti bērniem (krāsām, papīram, zīmuļiem, līmēm un citiem darbiņiem) ir 10 eur gadā uz bērnu. Tie, kami r bērni zina, cik ātri mazie spēj apzīmēt papīru.

6) Remonti – visas direktores atzina, ka nav pārskatāms, kādā secībā tiek izvēlēts, kā tiks veikti remontdarbi. Pārdaugavas pirmsskolām joprojām ēkām nav renovēta fasāde, arī tek griesti, ir padomju laika apgaismojums un nav atjaunotas kāpnes. Direktores atzina, ka bieži iekšdarbi notiek pašu spēkiem, un kopā ar vecākiem.

7) No 1.septembra arī bērnudārzos ir bezmaksas ēdināšana. Taču pedagogiem no septembra ir samazināta RD piemaksa, un 50 eur vietā, Rīgas dome piemaksā vien 10 eur. Tas nav pareizi, ka Saskaņa/ GKR savus “solījumus” pilda uz pedagogu rēķina.

8) Lai palielinātu atalgojumu, ir iespējams optimizēt tehnisko darbinieku personālu, taču tas būtu jāveic pakāpeniski, ņemot vērā katras iestādes iespējas. Piemēram, ja ēkai pieslēdz signalizāciju, tad algu fondu varētu palielināt par 3 x 430 eur, ko šobrīd saņem 3 nakts sargi. Pirmsskolas ir atvērtas jauninājumiem, pie nosacījuma, ja nauda paliek algu fondā.

9) Divos no bērnudārziem bija gan latviešu, gan krievvalodīgās grupiņas. Bērni visbiežāk satiekas ārā vai sarīkojumos. Lai veicinātu to, ka mazie rīdzinieki integrējas un savstarpēji sadarbojas, būtu jāmaina esošā sistēma un jāparedz, ka darbs norisinās latviešu valodā.

10) Darba laiks un vasara. Šobrīd pirmsskolas ir atvērtas no 7.00 līdz 19.00. Ja tiktu organizētas dežūrgrupiņas no rītiem un vakaros, tad varētu labāk organizēt pedagogu un auklīšu darbu. Arī vasaras mēnešos, kad liela daļa bērnu neapmeklē bērnudārzus, bet pakalpojums ir jānodrošina, būtu labāk jākoordinē sadarbība starp apkaimes pirmsskolām.

Paldies direktorēm par sarunu un visiem Rīgas pirmsskolu darbiniekiem, kas rūpējas par mazajiem rīdziniekiem! Ceru, ka jau pavasarī varēsim uzsākt darbu pie tā, lai uzlabotu darba apstākļus Rīgas pirmsskolās!

Komentēšana nav pieejama.

Veidojiet bezmaksas vietni vai emuāru vietnē WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: